Generovaná legenda materiálů v Revitu

Do Revitu verze 2023 byla relativně potichu přidána poměrně převratná novinka. Běžný kolemjdoucí nad tím mávne rukou, ale skutečný Reviťák zajásá.

Generovaná legenda materiálů v Revitu
Photo by Max van den Oetelaar / Unsplash

Zmíněnou novinkou je možnost filtrovat výkazové tabulky podle výkresu. To umožnilo například mít jedinou tabulku místností pro všechna podlaží - na výkrese se však následně zobrazí pouze místnosti zobrazené na výkrese - tedy obvykle v daném podlaží. Dříve bylo nutné vytvářet duplikáty původní tabulky a ty filtrovat dle podlaží.

Tato funkce a k tomu ještě další drobné vylepšení ve verzi 2024 umožnilo vzniknout automaticky generované tabulce materiálů, což je splněný sen všech projektantů pracujících s Revitem.

Popis technického řešení

Po přečtení následujících řádků zjistíme, že - jak už to v Revitu občas bývá - nic není zadarmo :)

Řešení spočívá ve vytvoření Výkazu materiálů (pozn. nikoli Výkazu množství). Výsledný produkt totiž nebude klasická legenda, ale výkazová tabulka. Výkaz vytvoříme pro kategorii "Vícenásobná kategorie". V této tabulce budeme potřebovat tři parametry: Vzor materiálu pro legendu, Popis a parametr Zobrazovat v legendě materiálů. První a poslední zmíněný parametr je předtím ještě nutné vytvořit: Vzor materiálu pro legendu (datový typ Obrázek, Instance, kategorie Materiály) a parametr Zobrazovat v legendě materiálů (datový typ Ano/Ne, Instance, kategorie Materiály). Udělejme oba parametry raději rovnou sdílené, jinak se nám budou vlivem prozatím ještě nevyřešeného bugu v Revitu nekontrolovaně množit.

Přidání parametrů pro generovaný výkaz (legendu)

Nezapomeneme také správně nastavit Filtr podle výkresu, aby se nezobrazovaly všechny použité materiály, ale pouze ty, které Revit "vidí" na daném výkrese. Také asi nechceme zobrazovat úplně všechny materiály, ale pouze vybrané (v legendě nebudeme chtít vidět například "Sklo" nebo "Koberec"). Vyklikáme tedy materiály, které nechceme zobrazovat - optimální je mít toto nastaveno již v šabloně projektu.

Filtrování ve výkazu. Zobrazí se pouze ručně vybrané materiály a na výkrese potom pouze ty, které Revit "vidí".

Sloupeček parametru Zobrazovat v legendě v tabulce skryjeme.
V Seřazení/Seskupování ještě můžeme všechno doladit. Dále v nastavení vzhledu tabulky vypneme viditelnost rámečků tabulky (mřížka, obrys), aby bylo docíleno obvyklé podoby legendy.

Následně nás čeká nejpracnější část celého řešení: Přiřadit každému materiálu obrázek, který se bude v legendě zobrazovat (jinak to bohužel nejde) a vyplnit Popis.

Obrázky pro legendu jsem vytvořil tak, že jsem vymodeloval bloky požadovaného tvaru a přiřadil každému materiál s jinou šrafou. Následně jsem pohled exportoval jako obrázek - obrázek s materiály by měl mít dostatečné (nikoli přehnané) rozlišení a následně jednotlivé obrázky vystříhal v grafickém editoru.

Takto vypadá obrázek jedné z šraf

Obrázky se následně do Revitu naimportují a ve Správě materiálů přiřadí. Dialog pro uživatelsky přidané parametry materiálu jsou dokonale ukryty v levém spodním rohu Prohlížeče materiálů.

Dobře ukrytá ikona vlastních parametrů materiálu je v levém spodním rohu (nyní šedá, neaktivní).

Pokud vše správně nastavíme, následně vložíme na výkres vytvořený Generovaný výkaz materiálů a k tomu nějaký pohled (půdorys). Měla by se vygenerovat legenda materiálů.

Šířku prvního sloupce s obrázky je nutné ručně na výkrese upravit tak, aby se velikost obrázků, resp. hustota šraf, graficky shodovala se zobrazením konstrukcí na výkrese. Revit 2024 tady přináší drobné vylepšení - hodnotu výšky řádku můžeme u tabulky vložené na výkrese nastavit vložením požadované hodnoty.

Řešení je vzhledem ke zvolenému principu přiřazení fixních obrázků náchylné na případné nekoncepční změny v nastavení materiálů. Při změně šrafovacího vzoru materiálu je vždy samozřejmě potřeba adekvátně upravit i přiřazený obrázek.
Také je potřeba myslet na to, že legenda je generovaná, tzn. nemá fixní velikost. Použití nějakého nového materiálu v pohledu může mít za následek přidání položky v legendě na výkrese - nutno tedy před tiskem zkontrolovat, zda nám legenda "nepřetekla" třeba do rozpisky.
Protože je legenda fakticky tabulkou, lze ji roztrhnout na více částí a materiály tak nemusí být vypsány pod sebou, ale po skupinách vedle sebe.