Hardware pro Autodesk Revit

Revit má specifické nároky na HW výbavu počítače. Chceme-li vybrat hardware pro Revit zodpovědně, hodí se problematikou trochu zabývat.

Hardware pro Autodesk Revit
Photo by Patrick Pahlke / Unsplash

Specifikace počítače se může značně lišit v závislosti na skladbě a intenzitě činností, která na tom konkrétním stroji bude prováděna. Chceme-li vybrat hardware pro Revit zodpovědně, investovat do komponent, které mají na výkon Revitu reálný dopad a případně ušetřit někdy i nemalé finanční prostředky, hodí se problematikou trochu zabývat. Tento článek snad pomůže zorientovat se v této problematice.

Požadavky Revitu

BIM model zpracovaný v Revitu se obvykle skládá z několika dílčích (profesních) modelů, tedy několika samostatných, avšak vzájemně propojených souborů. Každý soubor je pak databází komplexně propojených dat. Velikost každého takového souboru se může (v závislosti na rozsahu a komplexnosti modelu) pohybovat i ve vyšších stovkách megabajtů. Zpracovat takové množství dat už může počítač docela zaměstnat a je tak potřeba správně dimenzovat hardwarovou výbavu počítače.

Na počítač musíme z hlediska výkonu pohlížet vždy jako na celek. Pro práci v Revitu jsou ale klíčové tři základní komponenty: Procesor, paměť a disk. Grafická karta hraje také svoji roli, ale vyšší modely naleznou uplatnění spíše u vizualizací - ovšem ty pravděpodobně budeme vytvářet v jiné vhodnější aplikaci.

Drtivá většina operací je v Revitu počítána procesorem a to převážně jako jednovláknový proces (pro úplnost uvádím odkaz na operace, u kterých je zapojeno více jader). Volíme proto ideálně procesor s co nejvyšším výkonem na jedno jádro. Frekvence procesoru přitom nemusí být dostatečně vypovídající, je vhodné se podívat na benchmarkové testy v oblasti tzv. Single Thread. Z výsledků lze vysledovat, že např. jednovláknový výkon nejnovějších procesorů i3 a i9 si není až tak vzdálen, narozdíl od jejich ceny. Sám provozuji Revit na procesoru Intel i3 (12. generace) a vše běží pocitově hladce. Procesor s více jádry (i5, i7, i9, nebo AMD ekvivalent) přesto lze doporučit, jen je potřeba počítat s tím, že přínos přítomnosti více jader nebude tak znatelný.

Pokud se nebojíme přetaktování, máme v PC desku a procesor, která přetaktování CPU nemá blokované (to je u Intelu to "K" v označení), víme jak na to, máme adekvátně nadimenzovné chlazení - pak můžeme jít i touto cestou a není potřeba se přehnaně bát. Sám provozuji přetaktovaný stolní počítač asi 14 let, ostatně i stroje např. od BIMboxu jsou přetaktované. Zde nutno ještě dodat, že přetaktování u notebooků většinou nebude možné a vzhledem k systému chlazení nelze ani moc doporučit.

Srovnání jednovláknového výkonu různých procesorů v cenovém rozpětí 300$-550$.
Aktualizace: Momentálně Intel řeší problém s nestabilitou procesorů 13. a 14. generace. Má se jednat spíše o 125W procesory, tedy ty desktopové a s vysokými (zejména boost) frekvencemi, což jsou právě i7 a i9. Tento problém (způsobující "modrou smrt") je patrně způsoben postupnou degradací procesoru, u něhož dochází k častým přechodům mezi klidovým režimem a maximálním boostem na jednovláknovém procesu - což právě odpovídá běžné práci v Revitu. Z tohoto důvodu, než Intel problém vyřeší, bych aktuálně doporučil procesor od AMD, který má ve svých procesorech rozkolísané napětí, které patrně problém způsobuje, lépe podchyceno.

Revit dokáže zkonzumovat velké množství paměti RAM. Jako takový dobrý základ lze považovat kapacitu 16GB. 32GB je asi ta správná hodnota pro profesionální použití ještě s dostatečnou rezervou. Paměť má oproti procesoru velkou výhodu - lze ji poměrně snadno doplnit (zde pozor na kompatibilitu), případně zcela vyměnit. U notebooků je dobré dát si trochu pozor - některé modely totiž mají paměť pájenou přímo na desce a upgrade není vůbec možný. Při koupi nového PC je tedy potřeba myslet na volné sloty. A pokud deska podporuje dual-schannel, paměti osazovat vždy v páru.

Disk počítače volíme ze segmentu SSD s rozhraním m.2 NVMe. Takový disk tedy není zrovna ideální pro archivaci dat, ta ukládáme na firemní server, do cloudu, případně na jiný disk počítače vhodný k archivaci (plotnový, ideálně v RAIDu). Hlavním benefitem uvedeného m.2 disku je jeho rychlost. Ta nám výrazně pomůže zejména při počátečním otevírání BIM modelů a načítání dat, při samotné práci již tolik ne. Revit data každého spouštěného souboru na pozadí rozbaluje do adresáře pro dočasná data (temp). Množství dat, která při této extrakci musí zapsat, jsou dvoj až troj-násobná oproti původní velikosti souboru. Nehledě na připojené reference, se kterými musí udělat to samé. Nešetříme proto ani na kapacitě disku. Vzhledem ke zpětné nekompatibilitě verzí modelů často souběžně provozujeme dvě až tři verze Revitu (každá verze instalace Revitu zabere na disku cca 4GB). A počítejme také s tím, že opakovaně načítaná velmi objemná data, například mračna bodů, budeme chtít načítat z rychlého lokálního disku, ne ze sítě.

Vyspělejší grafická karta běžnému provozu bohužel moc nepomůže. Možná lze pozorovat o něco rychlejší zobrazování (např. při rotaci v 3D pohledu), ale bezproblémově se dá existovat i na integrovaných grafikách novějších procesorů. Pokud bychom chtěli renderovat či zpracovávat nějaké animace (Lumion, Enscape, Twinmotion aj.), případně ještě pomýšleli na virtuální realitu - to je potom jiná, tady by už vyspělá grafika našla uplatnění. Profesionální grafiky řady Quadro, RTX Axxx, Radeon Pro apod. mohou mít vyladěnější ovladače, ale nemyslím si, že by se taková investice vyplatila (tady bude již nutné zjistit individuálně pro daný vizualizační software přínos "profi" grafiky oproti "herní" verzi).

Optimalizace skladby PC v kanceláři

Není nutné, aby každý projektant v kanceláři měl na stole ultimátní počítač v maximální konfiguraci. Zejména z důvodu ekonomické stránky takového řešení. Hardwarové potřeby projektantů se různí vzhledem k charakteru jejich práce. Jiný stroj bude potřebovat BIM modelář, jiný HIP nebo projektový manažer, jiný koordinátor profesí nebo BIM koordinátor. Také pro speciální využití (vizualizace / virtuální realita) budeme vymýšlet zcela jinou konfiguraci.

Základním rozhodnutím je, zda pořídit notebook nebo stolní počítač, tedy požadavek na mobilitu. Klasické stolní počítače obecně nabízí vyšší výkon a rozšířitelnost (patrně nám pak vydrží v kanceláři fungovat déle). Pokud budeme u notebooku požadovat stejně vysoký výkon, jaký nabízejí stolní počítače, je potřeba počítat s tím, že provozní vlastnosti takového zařízení nemusí být příjemné (teplo, hluk, někdy váha). Při požadavku na mobilitu bych tedy slevil z výkonových požadavků.

Příklady konfigurace podle typu práce

BIM Modelář / projektant
Bude převážně pracovat na projektu v kanceláři. Bude požadovat solidní výkon pro běžné modelování, bude pracovat i s větším množstvím dat (rozličné podklady). Vizualizace neřeší, ta bude případně zpracována na jiném počítači. Pořídíme pro něj nejlépe stolní počítač, CPU i5/i7 poslední generace s co nejvyšším taktem, 32GB RAM, m.2 disk o velikosti 1TB, případně ještě druhý plotnový na data.

HIP
Tu a tam něco vymodeluje nebo upraví část modelu, ale primárně bude model číst a kontrolovat, případně ho otevře na nějakém jednání. Bude potřebovat mobilitu, ale i poměrně solidní výkon, byť ne takový, jako modelář / projektant. Pořídíme mu notebook, CPU i5, 16GB RAM, m.2 disk 500MB/1TB. Pokud HIP zastává roli koordinátora, navýšíme RAM počítače na 32GB.

Manažer / obchodní zástupce
Je otázkou, jestli Revit vůbec někdy otevře, nebo bude pracovat spíše s exporty nebo s CDE. V Revitu nebude nic modelovat, pouze prohlížet hotový model. Nebude pracovat s velkými daty (mračna apod.). Bude ale jistě potřebovat mobilitu, navíc asi trochu designovou záležitost.
Pořídíme mu Notebook nebo třeba něco ala Microsoft Surface, CPU i5, 16GB RAM.

BIM koordinátor / BIM manažer
Bude často otevírat různé běžící projekty (kontrola dodržování standardů, hygiena práce v Revitu, řešení lokálních problémů). Bude pracovat s velkým množstvím dat, převádět modely do vyšších verzí (náročná operace zejména na paměť), případně jako člověk s největšími skilly řešit nejnáročnější úlohy projektu. Bude tedy potřebovat výkon, ale zároveň i mobilitu. Pořídíme mu buďto velmi výkonný notebook, případně podobný stroj jako dostal HIP, ale k tomu ještě druhý stolní počítač na náročné operace. V počítači by měl mít CPU i7 poslední generace s co nejvyšším taktem, alespoň 64GB RAM, m.2 disk o velikosti 1TB, případně ještě druhý disk.

Vizualizace a animace
Bude se jednat o počítač shodný s tím, jaký bychom konfigurovali pro BIM modeláře, ale budeme uvažovat spíše o procesoru i7, 32GB RAM, osadíme dedikovanou grafickou kartu RTX3060Ti nebo vyšší a možná mu pořídíme monitor s lepším podáním barev. Měli bychom vědět, jaký vizualizační software budeme chtít provozovat a podívat se na HW doporučení tohoto produktu.

Virtuální realita
Pro tento segment bohužel nemám dostatek zkušeností. Například nevím, jaké VR klade nároky na CPU. Grafická karta bude určitě z vyšší třídy. Je také potřeba zvážit potřebu mobility.

Testujeme výkon

Celkový výkon počítače lze testovat speciálním testem "RFO benchmark" a lze tak získat představu o skutečném výkonu aktuálního počítače. Test probíhá přímo v prostředí Revitu, měří se časy předem definovaných operací. Aktuální verze (v3) je dostupná na Revitforum.org a je potřeba stáhnout vždy odpovídající verzi testu (aktuálně pro Revit 2024). Na fóru jsou pro porovnání publikovány výsledky testů jiných uživatelů (včetně konfigurace testovaného PC). Sledujte primárně část "Model creation benchmark".

RVT 2024 - Full_Simplified set - 2023.08.23 @ 10.20.06 on REVITAK.txt
    RFO Benchmark v3.3 (build 04.03.2023)
    RevitForum.org
All times are in seconds, lower is better.
Run on Revit 2024.1.0
_________________________________________________________________
Model creation benchmark
    7.55   opening and loading the custom template
   15.11   creating the floors levels and grids
   22.21   creating a group of walls and doors
   32.32   modifying the group by adding a curtain wall
   14.43   creating the exterior curtain wall
   10.76   creating the sections
    4.34   changing the curtain wall panel type
   14.05   creating area plans
    2.04   creating and applying view template
  122.81   TOTAL
_________________________________________________________________
Graphics
    6.84   activate View Styles view
    1.88   change view to Wireframe
    0.15   change view to Hidden
    0.79   change view to Shaded
    0.56   change view to Consistent Colors
    0.78   change view to Realistic
    1.47   refresh Wireframe Line view x10
    6.29   refresh Hidden Line view x10
    7.32   refresh Shaded view x10
    6.68   refresh Consistent Colors view x10
   23.02   refresh Realistic view x10
    1.76   activate View Cube view
    5.90   rotate view x1
   63.44   TOTAL
Notes: Graphics benchmark measures the entire graphics stack, which includes CPU and memory. To meaningfully compare graphics cards, test all cards in the same machine and use the 'Graphics - expanded' benchmark.

TEST CONDITIONS:
_______________________________________________________
Mfr:   LENOVO
Model: 21E3005HCK
OS:    Microsoft Windows 11 Home 64bitov  (build 2009)
_______________________________________________________
CPU0: 12th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1215U
Max Clock Speed: 1.2Ghz
Physical Processors: 6
Logical Processors: 8
Total Physical Memory: 24GB
BANK 0: 16GB @ 3200Mhz
BANK 0: 8GB @ 3200Mhz
_______________________________________________________
Graphics Card: Intel(R) UHD Graphics
Graphics RAM: 1GB
Driver version: 31.0.101.4502
Screen Resolution: 2560 x 1440 x bit @ 59Hz (max 60Hz)
DPI Scaling: 100%
_______________________________________________________
Drive Type: Local Disk (NTFS)
Drive Model: KBG5AZNT512G LA KIOXIA

Ukázka výstupu benchmarkového testu

Periferie

Jako běžný standard bych doporučil jeden (externí) 27" monitor s rozlišením 2560x1440. Na nižším rozlišení lze pracovat také, avšak ne tak pohodlně - zbylá pracovní plocha už je dost malá, dochází k nepříjemnému seskupování ikonek v nabídce nástrojů. Varianta dvou monitorů s nižším rozlišením není čistě pro Revit příliš vhodná. Ten sice podporu více monitorů obsahuje, ale není to žádná sláva (z hlediska práce s okny, dialogy apod). Také bych se vyhnul naopak příliš velkým úhlopříčkám (nad 32"). Ultra vysoká rozlišení (8K apod.) je potřeba zvážit: Při nastavení měřítka 100% je zobrazení příliš titěrné. Proto je ve Windows v nastavení obrazu funkce měřítko (hodnota 125% dává vyhovující zobrazení). Této hodnotě se Revit sice adekvátně přizpůsobí (testováno pro Revit 2024 a Windows 11), ale obraz se někdy může jevit neostrý. To lze doladit v nastavení ve Windows (u ikony Revitu přejít do Vlastností zástupce - záložka Kompatibilita - Změnit nastavení pro vysoké rozlišení DPI a zde si pohrát s nastavením: Změna v Revitu se projeví po znovuspuštění aplikace). Pří tomto nastavení se mi ale Revit choval nestabilně.

Téměř nezbytným doplňkem notebooku by (hned po externím monitoru) měla být dokovací stanice. Oblíbil jsem si zejména univerzální USB-C dokovací stanice. Po připojení jednoho kabelu tak zajistím napájení notebooku a připojení všech periferií (klávesnice, myš, monitor, LAN, audio). Je potřeba zkontrolovat dostatečný napájecí výkon.

Potřebuji skutečně nový počítač?

Možná ne. Revit umí běžet svižně i na starším stroji. Různá zpomalení jsou často způsobena nevhodným používáním aplikace, ale to je téma na samostatný článek. Určitě si nejprve zkuste spustit RFO benchmark a porovnat hodnoty s počítačem, na který finančně cílíte, případně zkusit vysledovat slabé místo a nejprve řešit upgrade, pokud je možný.