Udržitelnost BIM modelu

V článku se zabývám technikami, které zajišťují dobrou kondici BIM modelu po celou dobu jeho vytváření. Neexistující nebo nevhodné zadání, použité nevhodné postupy, chybějící hygiena práce, žádná nebo zanedbávaná údržba - to vše způsobuje vznik BIM modelu, jehož používání může značně frustrovat.

Udržitelnost BIM modelu
Zhroutil se vám BIM model? Žádnou paniku - prozatím... :)

Zadání

Hodně se dá pokazit už na samotném počátku. Neexistující nebo špatně definované zadání může být prvotní příčinou budoucích problémů. Pokud je BIM projekt od počátku špatně nastaven z hlediska struktury modelu a tvorby BIM dat, nebo pokud dochází k zásadním změnám v průběhu jeho tvorby, je na problém částečně zaděláno. Problémy přitom mohou být nejrůznějšího charakteru, podle toho, co se na počátku nedomyslelo.

Než začneme vytvářet BIM model, měla by existovat solidní představa o výsledném produktu. Po důkladné rozvaze mohou být pravidla sepsána ve vyhrazené části dokumentu BEP nebo alespoň nějakých vnitřních předpisech. Určitě je dobré udělat si před zahájením prací na BIM modelu schůzku a klíčové body nastavení projektu s realizačním týmem probrat.

IT infrastruktura

Hardwarová část IT infrastruktury není záležitost konkrétního projektu a je spíše řešena v širším konceptu. Pokud se ale blíží projekt nadprůměrné velikosti či komplexnosti, hodí se udělat revizi stávající infrastruktury: Nadimenzovat pracovní PC stanice (viz článek Hardware pro Autodesk Revit) na očekávané zatížení, nebo udělat minimum - zkontrolovat volné místo na systémovém disku počítače (běžně vídám u svých klientů disky, které jsou v "červené" - potom hláška "Data v souboru jsou poškozena a vyžadují manuální obnovu" na sebe nenechává dlouho čekat).

Může vzniknout i potřeba posílit internetovou linku na dostatečnou propustností dat u VPN připojení pro možnost vzdálené práce (třeba z domova) na modelu umístěném na serveru ve firmě, aby vzdáleně připojený kolega díky špatnému připojením nebrzdil práci na centrálním modelu přímo ve firmě v rámci LAN.

Na jednotlivých stanicích by mělo být zkontrolováno nainstalování posledního hotfixu Revitu, zejména v rámci verze, ve kterém bude model zpracováván, případně by měl být všude nainstalován hotfix alespoň stejné verze. Nekonzistence v tomto ohledu může mít za následek pozdější nekompatibilitu (na což nás Revit ale upozorní).

Dále je potřeba zajistit instalaci potřebných doplňků, ale také odinstalaci doplňků nadbytečných - ty zbytečně zpomalují start Revitu, některé navíc mohou přidávat nežádoucí funkcionalitu a nekontrolovaně měnit data uvnitř modelu.

Z dalších servisních prací se hodí jednou občas vyčistit tempovou složku počítače, případně složku s žurnály (o journálech dále v článku).

Klíčové techniky organizace modelu

BIM model jako celek je vhodné dělit na dílčí informační modely. A to jak z hlediska jednotlivých profesí, tak i z hlediska udržení datové velikosti modelu v rozumných mezích. Velikost jednoho souboru by se měla vejít do zhruba 600MB. Vždy bychom proto měli hledět na to, co do modelu načítáme a jakou to má velikost.

Snížení zaplnění operační paměti a také urychlení načítání lze rapidně snížit vhodným používáním pracovních sad. Vložením datově objemných objektů (např. připojených referencí) do samostatných sad můžeme značně uspořit systémové prostředky počítače. V případě, kdy tato data pro aktuální práci nepotřebujeme, pak je vůbec neotevíráme a tím pádem data nejsou vůbec stahována ze sítě, ani načítána do RAM.

Klíčové techniky tvorby modelu

Model by měl být obecně vytvářen s ohledem na respektování interních pravidel. To platí zejména v případě, kdy na modelu pracuje víc modelářů. Není nic příjemného, když v principu totožné konstrukce jsou modelovány pokaždé jinak. Techniky tvorby modelu by mohly vydat na několik samostatných článků, v tomto uvedu některé z těch zásadnějších.

Import nebo i různá CAD připojení (tím je myšleno DWG, DXF aj.) podkladů bývají asi největším problémem. Do modelu nám zanáší spousty nechtěných standardů (nové podkategorie, vzory čar, výplní, materiálů), případně vnáší geometrické nepřesnosti převzaté z CADu. A současně nám ještě navíc zvětšují velikost RVT souboru. Pokud už musíme importovat nebo připojit nějaký CAD přímo do modelu, pak zásadně až po důkladném vyčištění. Vhodné je povypínat zejména texty (s jejich zobrazením Revit dost bojuje) a šrafy. Vhodnější metoda připojení CAD podkladu je přes další RVT soubor, přes který se do našeho modelu nic ze zanesených standardů nepropíše. V některých situacích může být nejvhodnější vytvořit samostatnou rodinu, do které CAD naimportujeme a následně toto RFA vyčistíme od všeho balastu - s takovým objektem pak Revit pracuje nejlépe.

Obecně není dobré vytvářet rodiny, které jsou hostované na jiném hostitelském objektu (typicky na stěně, na podlaze apod.). Samozřejmě, někdy potřebujeme, aby se upravila konstrukce, která je hostitelem (dveře upraví otvor ve stěně) nebo aby se naše rodina nějak přizpůsobila hostiteli - pak nemáme jinou možnost.

Vyvarujeme se použití rodin s příliš komplexní geometrií. Takové lze na internetu hojně najít. Zejména u technologických zařízení se často jedná o rodiny vyrobené pouhou konverzí geometrie z jiného (např. strojního) CADu.

Pokud při modelování vznikají nějaká upozornění, přestože nás jejich vyřešení zdržuje od aktuální práce, není dobré je zcela ignorovat. Snažíme se je - pokud je to v našich silách - vyřešit. Jejich existence v hojném počtu nám Revit při startu brzdí.

Fyzicky oddělené konstrukce vytváříme zásadně jako oddělené. Nasázet třeba balkónové desky v rámci jednoho náčrtu na celém podlaží je sice lákavá představa, ale dosti krátkozraká: Narazíme hned u vykazování, lokální změně typu nebo při posunu jednoho z balkónů.

Rodiny postahované z internetové džungle je přinejmenším vhodné před načtením vyčistit od šraf, výplní a materiálů. V rodině totiž většinou nic z toho nepotřebujeme. Nejlepší je, když je každá taková rodina před použitím zkontrolována, případně upravena tak, aby byla v souladu s interně nastavenými knihovními standardy.

Rodiny na místě vytváříme pouze tehdy, pokud vyžadujeme pracovat v přímém kontextu geometrie rodiny a modelu. Zejména se také vyvarujeme jejich násobnému použití v mnoha instancích - v takovém případě již použijeme klasickou rodinu.

Synchronizaci centrálního modelu, pokud už běží, je vhodné určitě nechat doběhnout. A to i tehdy, pokud je její průběh zdlouhavý (čas na kafe s kolegy?). Mimochodem, zdlouhavá synchronizace modelu znamená, že buďto synchronizujete málo často a množství změn, které Revit musí propsat do centrálního modelu je příliš velké - nebo je v modelu něco špatně.

Údržba modelu

I přes snahu modelářů udržet model v maximální čistotě (což je spíše idealistická představa) je potřebná občasná servisní péče. Tu je vhodné nechat na zkušeného reviťáka, případně BIM manažera / BIM koordinátora.

Model je vhodné (s rozvahou) čistit od nechtěně zavlečených standardů: Vzorů čar, výplní a materiálů, dále pak nepoužívaných rodin a nebo nadbytečných typů.

Velké množství nadbytečných pohledů stěžuje orientaci v prohlížeši projektu, součastně také zpomaluje. Například takové pracovní řezy obvykle vytvářené ve velkém počtu, je vhodné průběžně bez lítosti mazat. Můžeme upravit nastavení organizace prohlížeče projektu tak, aby byly tyto pracovní pohledy odděleny od pohledů, které je potřeba zachovat. Pak lze snadno hromadně mazat celý blok pohledů bez rizika ztráty důležitých pohledů.

Neřešená upozornění je vhodné řešit už z toho důvodu, že věstí nějaký problém. Některá upozornění je možné vyřešit velmi snadno a není tedy důvod je v modelu nechat trčet. Zpomalují totiž načítání modelu, Revit je při spuštění vždy znovu vyhodnocuje.

Do kategorie údržby modelu spadá i udržování aktuálních rodin v BIM modelu, zejména tehdy, pokud současně dochází k vylepšování použitých rodin. Na toto téma jsem zde již psal.

Při synchrozinaci je vhodné příležitostně použít volbu Kompaktní. Nejlépe na začátku či konci pracovního dne (je li v týmu modelářů typický "skřivan" či "sova", dejte mu to za úkol). Intenzita závisí na množství celkově prováděných úprav. Při této volbě Revit projde databázi modelu a vymaže data, která byla vypuštěna, ale nebyla fyzicky odstraněna - je to něco ala defragmentace disku.

Čas od času je vhodné model otevřít s aktivovanou volbou Diagnostika (zatrhávací políčko v dialogu Otevřít).

Poškození dat modelu

Pokud se stane, že data v modelu jsou nějak poškozena a model nejde otevřít (což se stává, naštěstí jen velmi velmi zřídka), můžeme postupně zkusit následující kroky:
1) Zkontrolovat dostatek volného místa na disku C.
2) Otevřít model s Diagnostikou.
3) Zkusit otevřít izolovaný model. Tzn. načíst model tak, aby si nemohl sáhnout na připojené reference. Problém totiž nemusí být v našem modelu, ale v některém z těch připojených. Pokud se všechny reference načítají ze serveru, postačí si model lokálně stáhnout a vytáhnou LAN kabel z počítače.

Chyba v rodině

Stabilitu modelu někdy může způsobovat jedna konkrétní načtená rodina. Problém je v tom, že nevíme, která (z těch mnoha načtených) to je. Pokud má model problém se stabilitou, můžeme zkusit takovou rodinu odhalit následujícím trikem: Provedeme export všech načtených rodin: Uložit jako - Knihovna - Rodina. Při takovém exportu nám Revit elegantně padne v momentě, kdy exportuje onu záškodnickou rodinu. Její jméno bude na spodním stavovém řádku Revitu. Aplikaci následně znovu spustíme, nalezenou rodinu z modelu vymažeme a celý proces můžeme zopakovat, nemusí být totiž jediná.

Cyklická vazba referencí

Hláška, že mezi dvěma prvky modelu existuje cyklická vazba referencí bývá dosti nepříjemná. Zpravidla nám Revit daný prvek nedovolí upravit, někdy dokonce ani vymazat. K této chybě, která je chybou v konzistenci odkazů uvnitř databáze modelu občas dochází (způsobem, který jsem prozatím neodhalil). Zpravidla pomáhá problematický objekt smazat do schránky (ctrl+X) a následně opět vložit na stejné místo.

Diagnostika problému

Pokud je v modelu problém, který způsobuje nestabilitu programu a nedaří ze zjistit konkrétního viníka (myšleno problematický objekt v modelu, nikoli kolega), můžeme jej zkusit odhalit skrze Revití žurnál.

Ten se nachází na cestě podobné této:
C:\Users\uživatelskéjméno\AppData\Local\Autodesk\Revit\Autodesk Revit 202x\Journals

Zde najdeme žurnál s nejvyšším pořadovým číslem. Ten obsahuje podrobný výpis informací o počítači, záznam z jednotlivých kroků, které se na modelu prováděly a někde na konci souboru by se mohl dát nalézt problematický objekt, který způsobil, že nám Revit spadl.

Mimochodem, s journálem jsme se již setkali v článku Záchrana neuložené práce v Revitu.

Automatizace diagnostiky

Diagnostika modelů je opakovaná činnost, která by měla být náplní každého BIM manažera nebo BIM koordinátora. Protože se jedná o repetickou činnost a mnohé úkony lze provádět automaticky, je vhodné si tento proces zautomatizovat. To si ukážeme v samostatném článku, který výhledově sepíšu.

Archivace modelu a zajištění udržitelnosti dat v čase

Vytvořený BIM model, resp. všechny dílčí modely (DiMS) je vhodné archivovat ve vyčištěné podobě, tzn. bez nepoužitých rodin a jejich typů, bez nepotřebných pohledů.

Autodesk vydává každý rok novou verzi Revitu. Je tedy vhodné udělat si 1x za rok či dva čas a dříve vytvořené modely převést do aktuální verze Revitu. Mohlo by se totiž stát, že prastarý BIM model po letech nepůjde v nové verzi otevřít (a starou již patrně nebudeme mít nainstalovanou).